Bij de Schiphol Area Development Company (SADC) werkt MSRE-alumna Jozien van de Wal aan de ontwikkeling van groene bedrijventerreinen. In haar afstudeerscriptie inventariseerde ze het perspectief van ontwikkelaars, beleggers en eindgebruikers op deze groene ontwikkelingen. “De eisen van morgen gaan alweer verder dan die van vandaag. Het is aan ons om die waar te maken.”
Projectmanager Gebiedsontwikkeling Jozien van der Wal van SADC weet als geen ander hoe je bedrijventerreinen ontwikkelt die niet alleen economisch rendabel zijn, maar ook ecologisch verantwoord. Een thema dat ze onlangs uitdiepte in haar scriptie voor de MSRE-opleiding aan de Amsterdam School of Real Estate (ASRE).
“Ik heb zeven principes opgesteld voor een groen bedrijventerrein, omdat er geen eenduidige definitie bestaat”, vertelt Van der Wal. Die principes baseerde ze op interviews met investeerders, ontwikkelaars en eindgebruikers. Wat opviel: “Iedereen ziet de waarde van groen, maar vanuit hun eigen perspectief. Eindgebruikers vinden gezondheid belangrijk, investeerders kijken juist naar biodiversiteit om hun langetermijnvisie.”
Binnen SADC werkt Van der Wal met een duurzaamheidsteam aan wat ze een “value added plan” noemt. “Daarin combineren we verplichte duurzaamheidsmaatregelen met ruimte voor innovatie. We willen bedrijven niet alleen verplichten, maar ook inspireren”, legt ze uit. Die aanpak blijkt effectief. “In het begin zijn klanten soms sceptisch, maar na gesprekken met onze experts slaan ze vaak om en verrassen ons zelfs met hun eigen ideeën.”
Groene bedrijventerreinen
Een opvallende conclusie uit haar onderzoek is de behoefte aan regie van gebiedsontwikkelaars. “Wat ik veel hoorde: er is behoefte aan een partij die niet alleen eisen stelt, maar ook ondersteuning biedt. Zodat niet één bedrijf het enige duurzame pand in een straat is vol grijze dozen”, vertelt Van der Wal. Zij ziet een rol weggelegd voor gemeenten, provincies of zelfs regionale teams om deze regie te voeren.
Hoewel gemeenten volgens Van der Wal vaak bereid zijn een gebiedsontwikkelaar aan te stellen, speelt capaciteitsgebrek hen parten. “Een regionaal vliegend team zou kunnen helpen. Of meer standaardisatie, zodat je in Groningen dezelfde eisen hebt als in Amsterdam. Dat zou het hele speelveld gelijker maken”, stelt ze. Ze wijst ook op het belang van verdere economische onderbouwing: “De subjectieve waarde wordt erkend, maar het is nu nog gebaseerd op buikgevoel. We moeten naar een punt waarop we dat ook in euro’s kunnen uitdrukken.”
Ligt de lat hoog genoeg?
Van der Wal wil haar bevindingen nu verankeren binnen SADC en delen met aandeelhouders. Dat zijn de gemeenten Amsterdam en Haarlemmermeer, de provincie Noord-Holland en Schiphol Group, elk voor een kwart. “We moeten onszelf ook blijven bevragen: leggen we de lat nog hoog genoeg?” De MSRE-opleiding heeft haar geholpen die vragen scherper te stellen. “Het rugzakje dat ik nu heb, zorgt dat ik gesprekken anders voer en beter begrijp hoe de sector in elkaar zit. Elke dag heb ik daar profijt van.”
Beluister hier de podcast Het Vastgoedinstituut met Jozien van der Wal of lees hier haar scriptie.
Meer weten? De opleiding Master of Science in Real Estate (MSRE) kent naast de kernvakken Marktanalyse en Investeringsanalyse drie specialisatievakken: Gebieds- en Vastgoedontwikkeling, Real Estate Analytics en Vastgoedbeleggen. Deze zijn ook als losse opleiding te volgen. Boek een vrijblijvend gesprek met studieadviseur Lot Slatman.

